Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rybníky - Košinář, Senecký a Rozkopaný

KRAJINA - moje okolí

 

Krajina kolem rybníků Košinář, Senecký, Bolevecký a Rozkopaný

 

http://www.jaknaweb.com/webova-grafika-gify-animace-obrazky/grafika/rostliny/rostliny10.gif   

Bolevecké rybníky - Plán založit nedaleko vsi Volevec (dnešní Bolevec) soustavu rybníků vznikl ve městě Plzni již v polovině 15. století, kdy se začalo s budováním největšího rybníka – vznikl Velký Bolevecký rybník. Soustava boleveckých rybníků je z technického i krajinářského hlediska jedinečné pozdně gotické dílo, starší než soustava třeboňská. Celková rozloha vodní hladiny Bolevecké soustavy je přibližně 88 ha a tvoří ji rybníky: Velký Bolevecký, Senecký, Košinář, Kamenný, Třemošenský, Šídlovský, Strženka, Nováček, Vydymáček a Rozkopaný rybník.

V této fotogalerii naleznete snímky rybníků z Bolevecké soustavy a to rybník Košinář, Senecký, Rozkopaný (a přidán) Bolevecký rybník. Všechny rybníky leží na jedné trase kousek od Plzně a v podzimním čase, kdy ještě krásně svítí sluníčko, se jedná o příjemnou procházku.

Rybník Košinář - leží na severním okraji města Plzně. Byl založen v roce 1694 na orné půdě a jeho jméno má souvislost s vrbami, které v jeho okolí vždy rostly a jejichž proutí se používalo pro pletení košíků. Rybník Kšinář je v současnosti využíván jako rekreační a rybochovný.

Senecký rybník - běžně nazývaný Senečák vznikl v roce 1734 a byl pojmenován po vesnici Senec. Někdy byl rybník nazýván i Na potvorách, podle místního pojmenování lokality s nekvalitními políčky a loukami mezi ním a rybníkem Košinářem.Od Seneckého rybníka je to kousek do městské části Plzeň Bolevec.

Rozkopaný rybník - též zvaný Černý, je malý rybník v areálu borovicového arboreta Sofronka v údolí Merán při severním okraji města Plzně. Své nynější jméno získal podle hráze částečně rozkopané při zalesňování. Rozkopaný rybník a jeho okolí působí až pohádkově. Nyní je rybník oplocen a není přístupný. Východně leží přírodní památka Doubí se zbytkem původní borové doubravy se skupinou dvousetletých dubů.

Bolevecký rybník - zvaný Bolevák vznikl v letech 1460–61a patří mezi nejstarší dochované rybníky v Plzeňském kraji. O založení soustavy rybníků nedaleko vsi Volevec (dnešní Bolevec) mysleli v Plzni již od poloviny 15. století, rybniční hospodářství totiž patřilo v tehdejších dobách k nejvýnosnějšímu podnikání.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zpět na hlavní stranu          Fotoalbum - přehled kategorií

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Další moje fotografie si můžete prohlédnout

v mé galerii zde: 

( Kliknutím na následující odkaz opuštíte tyto stránky a bude přesměrováni na Fotobanka.cz )

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář