Jdi na obsah Jdi na menu
 


18. Zásuvné moduly pro Gimp - instalace a použití

29. 10. 2009

18. Gimp - jak v Gimpu používat zásuvné moduly

Prestože Gimp nabízí spoustu možností, jak fotografie či grafiku upravovat, mnohým tyto funkce nestačí (nebo třeba neví, jak je používat) a hledají zásuvné moduly čili pluginy. V tomto dílu se tedy budu snažit přinést alespoň základní informace, které povedou k úspěšné instalaci a použití zásuvných modulů pro Gimp.

Gimp má v sobě mnoho zásuvných modulů implementováno a vy, jako uživatel ani nepoznáte, že používáte zásuvný modul a nikoliv jádro Gimpu. Pokud se podíváte na menu Filtry, všechno jsou to zásuvné moduly, ale jsou obsaženy také v jiných nabídkách.

Kromě zásuvných modulů používá Gimp také skripty. Většina je jich napsána v jazyce Script-Fu, což je speciální jazyk, vyvinutý speciálně pro Gimp. Před instalací je tedy nutné vědět, zda instalujete zásuvný modul (plugin) nebo skript.

 Zásuvné moduly - obecné informace

Gimp lze rozšířit o další funkce pomocí zásuvných modulů (pluginů) od různých autorů a tímto způsobem lze získat další možnosti editace fotografií nebo grafiky. Ještě dříve, než nový zásuvný modul nainstalujete, měli by jste si přečíst několik doporučujících informací:

 • Pokud je k zásuvnému modulu dostupná dokumentace autora, řiďte se jí. Ověřte, zda je určen pro používanou verzi programu. Některé starší verze zásuvných modulů v novější verzi Gimpu nepracují
 • Používejte moduly, které jsou pro Gimp určeny a jejich použití je bezpečné, naleznete je například na oficiálních stránkách
 • Ve verzi Gimpu, která běží na OS Linux je instalace zásuvných modulů obvykle velice jednoduchá. Ve Windows to může být jednoduché, ale někdy také poměrně problematické, což je dáno principem a složitostí Windows
 • Pro OS Windows jsou určeny pouze zkompilované moduly
 • Nepoužívejte více zásuvných modulů současně - hrozí poškození obrázku
 • Během práce zásuvného modulu nepoužívejte jiné nástroje - program může spadnout

Funkčnost ani bezpečnost zásuvných modulů není zaručena, protože GIMP je otevřený software a webové stránky se zásuvnými moduly jsou přístupné komukoliv. Mějte tuto skutečnost na paměti.

Jak zásuvné moduly instalovat?

V podstatě existují dva typy zásuvných modulů, na které můžete narazit: moduly s instalátorem a bez instalátoru. Jejich instalace se pak liší:

Zásuvné moduly s instalátorem:
Zásuvné moduly s instalátorem poznáte tak, že mají vytvořenou nějakou ikonu, stejně jako běžné instalační programy. Tyto instalační zásuvné moduly nainstalujte velice jednoduše, stejně jako běžný program, tedy poklepáním na jejich ikonu.

Zásuvné moduly bez instalátoru:
U zásuvných modulů bez instalátoru je situace trochu složitější, nikoliv však zoufalá a zvládne ji jistě každý uživatel.

Pokud chcete, aby tento modul mohl používat každý uživatel, zkopírujte jej do adresáře: C:\Program Files\GIMP-2.0\lib\gimp\2.0\plug-ins.
Pokud má tento plugin používat pouze určený uživatel, zkopírujte jej do adresáře: C:\Documents and Settings\určený uživatel\gimp - číslo verze\plug-ins.


Po instalaci zásuvného modulu Gimp ukončete a znovu spusťte, Gimp si jej najde a přidá jej do nabídky.

Instalovaný zásuvný modul nemohu najít, co teď?

Po instalaci zásuvného modulu Gimp ukončete a znovu spusťte. Pokud vše proběhlo v pořádku, Gimp si jej najde a přidá jej do nabídky, obvykle jej naleznete v menu Filtry, ale není to pravidlo, někdy je třeba v menu Gimpu trochu zapátrat.

Kontrola zásuvných modulů

Pokud nemůžete nově instalovaný modul najít, můžete zkontrolovat, zda je v seznamu modulů.

 • Použijte příkaz Nápověda/Prohlížeč zásuvných modulů
 • V okně Prohlížeč zásuvných modulů se zobrazí seznam všech nainstalovaných modulů, jejich počet, parametry a informace o autorovi.
 • Název hledaného modulu vepište do textového pole Hledat. Po vepsání každého dalšího písmena se jejich seznam aktualizuje. Pokud ale neznáte název hledaného modulu, použijte kartu Stromový pohled.

Instalovaný zásuvný modul nepracuje, co teď?
Stále nic? Ujistěte se, zda se jedná skutečně o zásuvný modul a nikoliv o skript (skripty je nutné instalovat do jiného adresáře). Zásuvný modul máte, ale nepracuje? Pokuste se jej tedy obnovit:

 • použijte příkaz Upravit/Moduly a v novém okně Správce modulů klikněte na tlačítko Obnovit.
 • ukončete a opět spusťte program, všechny zásuvné moduly (a skripty) budou znovu načteny.

Pokud tento postup nepomůže, nefunkční modul je zřejmě poškozený a bude nutná jeho nová instalace. Některé zásuvné moduly také pracují pouze ve starších verzích z doby svého vzniku a je možné, že v novější verzi programu nebude pracovat.

 Skripty pro Gimp - obecné informace

Filtry a zásuvné moduly jsou určeny k jediné funkci, ale skripty dokáží mnohem víc. Umí totiž sdružit více funkcí najednou a vy tak můžete vytvořit v jednom kroku mnoho kroků najednou. Skripty jsou takové automatizované příkazy jednotlivých funkcí a výrazně tak ulehčují práci. S jejích pomocí dokážete jednoduše a velmi rychle vytvořit grafický prvek, například webové tlačítko (Soubor/Vytvořit). V Gimpu naleznete skripty, které lze použít pro často používané efekty nebo úpravy fotografií a naleznete je v menu Filtry.

Pokud se na to cítíte (já rozhodně ne), můžete vytvořit vlastní skript. Script-Fu je založeno na interpretovaném jazyku Scheme a při své činnosti se dotazuje na funkce z databáze Gimpu. Pro skriptování s Gimpem můžete použít jednak jeho zabudovaný jazyk Script-Fu, ale také externí skriptovací jazyky (například modul pro Perl). Můžete použít interaktivní Script-fu konzolu Gimpu příkazem Filtry/Script-Fu/Konzola Script-Fu.

Jak skripty instalovat?

Gimp obsahuje spoustu skriptů, ale můžete jej rozšířit o další:
Skript zkopírujte do adresáře: C:\Program Files\GIMP\share\gimp\2.0\scripts.
Ukončete Gimp a znovu jej spusťte.
Nový skript se zobrazí v menu Skript-Fu nebo v menu Filtry, ale není to pravidlo.

Instalovaný skript nepracuje, co teď?
Při každém spuštění programu jsou všechny skripty vždy znovu načítány. Pokud dojde k chybě a některý z nich je nefunkční, jednoduchým příkazem je nechte znovu načíst. Použijte příkaz Filtry/Script-Fu/Obnovit skripty.

Jak obnovit všechny filtry Gimpu?

Když už jsme nakousli obnovení pluginů a skriptů Gimpu, přidáme ještě postup na obnovení filtrů. Každý filtr Gimpu lze navrátit do výchozího nastavení tlačítkem Obnovit. Pokud ale chcete obnovit výchozí nastavení všech filtrů současně, použijte příkaz Filtry/Resetovat všechny filtry. V okně Přenastavit všechny filtry budete požádáni o potvrzení této žádosti. Volbu potvrďte tlačítkem Obnovit.

Tuto funkci používejte s rozvahou. Omylem můžete tímto způsobem resetovat filtr, který jste měli nastavený a měl zůstat nedotčený.
 

Zásuvné moduly pro Gimp

Pokud hledáte nové zásuvné moduly pro Gimp, na internetu jich naleznete celou řadu. Existuje ale dobrá adresa, kde jich naleznete asi nejvíce na jednom místě. Podívejte se na stránky zásuvných modulů GIMP Plugin Registry (anglicky) na adrese: http://www.registry.gimp.org, odkud je můžete stahovat.

Zásuvné moduly pro Gimp

Zkusím zde uvést několik zásuvných modulů, které jsem vyzkoušel, a které se mě osobně líbí, ale samozřejmě každý má jiné potřeby a cíle... Nebudu zde uvádět odkazy, není problém na internetu najít aktuální verzi.

Modul pro zpracování souborů RAW - UFRaw plugin. Gimp nedokáže samostatně RAW soubory zpracovat, ale můžete si nainstalovat zásuvný modul UFRaw, případně Rawphoto. Výhodou modulu UFRaw je, že jej můžete provozovat i samostatně. Instalace probíhá bezproblémově pouhým kliknutím na jeho ikonu.

Modul pro odstranění šumu - Wavelet denoise. Zásuvný modul Wavelet denoise přináší výborné výsledky až do hodnoty ISO 1600. Instalujte jej tak, že soubor wavelet-denoise-0.3.1.tar zkopírujte do adresáře C:\Program Files\GIMP-2.0\lib\gimp\2.0\plug-ins. Program ukončete, znovu spusťte a modul bude přidán do menu Filtry/Vylepšení (nabídka je aktivní pouze pokud je otevřený obrázek).

Modul pro hromadné zpracování obrázků - David`s Batch Processor. Zásuvný modul David`s Batch Processor dokážete obrázky hromadně natočit, rozostřit, upravit jejich barvy, změnit velikost, ořezat, doostřit a přejmenovat a to v jakékoliv kombinaci. Soubor zásuvného modulu dbp-1.1.3 (David`s Batch Processor) zkopírujte do adresáře C:\Program Files\GIMP-2.0\lib\gimp\2.0\plug-ins , program ukončete a znovu spusťte.

Hromadný filtr - G‘MIC. Zásuvný modul G‘MIC nebo G‘MIC Toolbox v sobě obsahuje až 250 zásuvných modulů a můžete jej srovnat například s filtrem factory pro Photoshop. Ve složce GMIC Toolbox naleznete čtyři soubory. Zkopírujte je do adresáře C:\Program Files\GIMP-2.0\lib\gimp\2.0\plug-ins, program ukončete a znovu spusťte. Modul bude přidán do menu Filtry (nabídka je aktivní pouze pokud je otevřený obrázek). Ukázky toho, co tento modul všechno dokáže a odkaz na stažení naleznete na stránkách projektu: http://gmic.sourceforge.net/

Jistě naleznete sami mnoho dalších užitečných nebo zajímavých filtrů. Já osobně jdu raděj cestou objevování možností a kombinací nástrojů Gimpu.

 

předchozí    obsah      následující

 

zpět na hlavní stranu

 


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář