Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Kontakt:

 

Máte-li cokoliv na srdci, napište mi na:

 

e-mail: vlmo@centrum.cz

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 Zpět na hlavní stranu    Fotoalbum - přehled rubrik     Gimp - návod manual,tutorial

Na závěr                        O mně                                   

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Oprava informací a doplnění zdrojových souborů ke knize 333 tipů a triků pro Gimp

(Jiří Vacek, 9. 2. 2018 17:59)

Dobrý den !
Koupil jsem si vaši knihu v elektronické podobě. Je výborná !
Bohužel ale již nejsou funkční odkazy na stažení oprav na vašich stránkách.
Bylo by možné je nějak získat ?
Děkuji !
j_vacek@yahoo.com

Re: Oprava informací a doplnění zdrojových souborů ke knize 333 tipů a triků pro Gimp

(administrátor, 12. 2. 2018 11:14)

Dobrý den,

děkuji za Vaši reakci a ještě více za pochvalu :-)

Problém je vyřešen - vznikl plošným zákazem odkazů ze strany služby Dropbox (údajně jakožto bezpečnostní nedostatek v mechanismu odkazů na soubory). Přestože jsem je kdysi opět plošně povolil, ne všechny soubory nadále fungovaly, jak si stěžují i další uživatelé této služby. Nyní jsem vytvořil zcela nové odkazy, které jsou funkční (doufejme, že to tak bude i nadále).

Děkuji za pochopení a přeji mnoho úspěchů!
V. Modr

Spojení 2 fotek do jedné

(Jan Ďalog, 3. 4. 2017 22:52)

Dobrý den pane Modr,
děkuji za velice skvělý a inspirující web. Hodně mne i syna poučil nového o focení. Chtěl jsem Vás poprosit - v návodu jsem nikde nenašel jestli GIMP umí a pokud ano, tak jak spojit vedle sebe 2 různé, tématicky jen podobné fotky tak, aby byly spojené ne nalepením na sebe jakoby rovnou čárou. Ale něco jako laicky řečeno pruhem různě široké mlhoviny barevně vycházející z jednoho i druhého obrázku na obou stranách. Něco jako nenucený plynulý přechod jedné fotky do druhé. Něco jako koláž dvou vedle sebe slepených fotek. Je to možné?
Děkuji mnohokrát.
Přeji Vám jednak hodně zdraví a taky hodně osobních i profesních úspěchů.
S přátelským pozdravem
Jan Ďalog

Re: Spojení 2 fotek do jedné

(administrátor, 4. 4. 2017 16:51)

Dobrý den,
samozřejmě, to je pro Gimp to nejmenší… Pokud Vám jde o to, jednu stranu obrázku plynule zprůhlednit (do ztracena), máte několik možností. Otevřete si obrázky každý ve své vrstvě a můžete:
1) Použít nástroj Guma - vyberte měkkou stopu např. Circle Fuzzy (19), zvětšete ji (u okrajů maže méně) a tahem přes okraj část obrázku (u aktivní vrstvy) vygumujte do ztracena. Obrázek přibližte a stopu zvětšete – čím bude stopa štětce větší, tím bude přechod plynulejší. Můžete také změnit hodnotu Krytí.
2) Vrstvu s obrázkem může prolínat z jedné strany do ztracena s vrstvou pozadí nástrojem Mísení. Nástroj Mísení (vyplňování barevným přechodem) slouží k plynulému přechodu barev nebo průhlednosti. Nastavení provedete po aktivaci nástroje v jeho okně levého panelu nástrojů. Režim – v rozevíracím seznamu vyberte v jakém režimu budete používat přechod. Jejich vlastnosti jsou shodné s přechody prolínání vrstev a jezdcem Krytí se nastavuje míra krytí (intenzita režimu) v rozsahu 0–100%. Klepněte k okraji obrázku a tažením myši směrem ven vytvořte přechod. Pokud požadujete dodržet vodorovný nebo kolmý tah, podržte stisknutou klávesu Ctrl (omezení úhlů). Tento přechod můžete několikrát opakovat, každý z nich můžete vytvořit v jiné délce a současně snižovat hodnotu Krytí. Pokud nebyla průhlednost vytvořena, ale pozadí bylo vyplněno barvou, vrstva průhlednost neobsahuje. Přidejte ji pomocí příkazu Vrstva>>Průhlednost>Přidat alfa kanál.
3) Můžete přidat vrstvě masku - ta bude vrstvu chránit na principu krytí v rozsahu bílé až černé barvy: Černá barva je plně průhledná, bílá barva je plně neprůhledná. Masku přiřaďte vrstvě klepnutím pravého tlačítka myši na náhled vrstvy v pravém panelu nebo použitím příkazu Vrstva>Maska>Přidat masku vrstvy. V novém okně Přidat masku vrstvy vyberte: Bílá (úplné krytí) – potvrďte. Pokud budete do masky kreslit černě, bude to zcela průhledné (tzn., že to z obrázku zmizí), pokud použijete šedou, tato část bude přesně poloprůhledná. Pokud tedy chcete postupnou průhlednost, vytvořte v masce přechod z bílé do černé, ideálně právě nástrojem Mísení (vyplňování barevným přechodem).
To se týče ubírání z obrázků. Pokud chcete naopak přidat nějaký předěl, vytvořte v nejhořejší vrstvě obdélník, vyplňte jej třeba barvou (nebo vzorkem), a okraje rozostřete stejným způsobem. Pokud budete na konec vrstvy prolínat, vyberte běžný režim: Normální – pracuje pouze s průhledností a neovlivňuje barvy.
Stačí takto? :-)
Moc děkuji za přání a mnoho úspěchů i Vám!
V. Modr

GIMP 2.8.16

(Brzotický, 4. 4. 2016 15:18)

Dobrý den, pane Modr
potřeboval bych poradit. Stahl jsem si tento program, protože potřebuji vymazat silnou čáru na pestrobarevném pozadí. Také bych potřeboval vědět, jak kreslit v tomto programu rovné čáry.

Byl byste ochoten mi poradit?

Děkuji za Vaší laskavou ochotu.

Brzotický
brzoticky@seznam.cz

Re: GIMP 2.8.16

(autor, 5. 4. 2016 14:42)

Dobrý den,
co se týče vymazání čáry - pro vymazání (čehokoliv) slouží nástroj Guma, kdy se vybraným štětcem (se zvoleným průměrem, krytím, ostrostí okrajů atd.) obsah kompletně vymaže, přesněji přemění na průhlednost - pokud obrázek obsahuje alfa kanál (lze jej přidat). To ale asi přímo takto nechcete, já bych proto doporučil použít skvělý nástroj Klonování, kdy vlastně nechtěný obsah (např. onu čáru) překryjete nebližším okolním obsahem obrázku. Nastavení nástroje Klonování naleznete zde: http://www.photo-modr.estranky.cz/clanky/gimp---navod_manual_tutorial/6_gimp---retuse-fotografie_odstraneni-vad_klonovani.html
Co se týče nakreslení rovné čáry, odpověď Vám zašlu do e-mailu - postup bod po bodu a nějaké tipy - sem by se to asi ani nevešlo....
Hezký den,

VM