Jdi na obsah Jdi na menu
 


28. 6. 2011

 

2. Revoluční snímač Foveon X3 a jeho použítí ve fotoaparátech Sigma

 

Fotoaparáty a zrcadlovky Sigma, tedy Sigma DP1, Sigma DP2, zrcadlovka Sigma SD14 a její následník Sigma SD15 mají jeden společný prvek - revoluční snímač Foveon X3

small_14mp_web.jpg

Foveon X3® 14.1 Megapixel DSLR/Pro Image Sensor

V tomto díle bych chtěl navázat na předchozí technické informace, a zmínit se o trochu opomíjených fotoaparátech Sigma, které vyrábí společnost Sigma Corporation (stránky mateřské firmy Japonsko - www.sigma-photo.co.jp.) Tato společnost je velice dobře známá i u nás, díky svým vynikajícím a cenově dostupným produktům z oblasti objektivů, blesků a dalšího příslušenství.

Méně se ale ví, že tato společnost vyrábí i poměrně unikátní digitální fotoaparáty a to kompaktní fotoaparáty řady DP a digitální zrcadlovky řady SD.

 

V čem jsou fotoaparýty Sigma tak vyjímečné?

Celá řada fotoaparátů Sigma má jednu společnou vlastnost mají společnou -  používají k zachycení obrazu třívrstvý snímač CMOS Foveon X3 velikosti SLR.

 

Kompakty Sigma DP1 , DP2

sd2_small.jpgOpravdu není běžné, aby kompaktní fotoaparát používal senzor o rozměrech 20,7 x 13,8 mm a navíc byl vybaven výklopným bleskem! Další zvláštností je použití objektivu s pevným ohniskem (přepočteno na kinofilm 41 mmm) při světelnost objektivu F2.8. Soubory je možno ukládat i do surového RAWu. Vzhledem k použitým technologiím ale cena není příliš lidová... Je třeba si ale uvědomit, že se nejedná o běžný výrobek, ale high-end kompakt. (ilustrační obr.: www.foveon.com)

 

Zrcadlovky Sigma SD14 (SD15)

sd14-small.jpgJak již bylo řečeno, společný je senzor, díky jehož unikátní konstrukci není nutná interpolace. Další zvláštností je použití infračerveného filtru před senzorem, umístěného v místě, kde ostatní zrcadlovky mají do těla jen prázdnou díru. Tím je v podstatě vyřešen problém s pronikáním prachu na senzor... Pro milovníky infračervené fotografie to pak může být způsob, jak jednoduše pořídit takovýto typ fotografie - filtr staší vyjmout... Ostatní parametry této zrcadlovky nás ale bohužel v dnešní době zřejmě příliš neoslní. V současné době se vyrábí typ Sigma SD14, ale již dávno byl představen její následovník - Sigma SD15, která má mít údajně nový, rychlejší procesor, rychlejší ostření a další vylepšení.

Oficiální dovozce, společnost Hama, mi bohužel prozatím nedokázal sdělit, kdy bude Sigma SD15 seriově vyráběna a kdy se u nás začne s  prodejem. Nezbývá než si počkat... (ilustrační obr.: www.foveon.com)

 

Revoluční třívrstvý snímač Foveon X3

x3_tech_hero.jpgObrazový snímač Foveon X3® direct image sensor CMOS je možné opravdu označit za revoluční. Na rozdíl od běžných senzorů CCD či CMOS, které barvy interpolují pomocí Bayerovy masky, snímač Foveon X3 vyniká unikátní strukturou barvocitlivých vrstev, takže každý jeden obrazový bod dokáže zachytit všechny tři RGB barvy. Princip senzoru je v tom, že jednotlivé barvocitlivé vrstvy jsou konstrukčně uspořádány pod sebou a každá z těchto tří vrstev snímá svůj  barevný kanál. A protože je tedy tento senzor přímobarevně vidící, odpadá interpolace a obrazový výstup je vysoce kvalitní, s vyjímečným množstvím detailů v obraze.

(ilustrační obr.: www.foveon.com)

 

Jaké je rozlišení snímačů Foveon X3

Rozlišení tohoto senzoru není tak jednoznačné jako u běžných snímačů - zlé jazyky a odpůrci ho někdy uvádí jako 4.7 Mp, ale protože je snímač třívrstvý, správné rozlišení je 14 Mp (2,652 x 1,768 x 3 vrstvy). Snímky z tohoto senzoru lze přirovnat ke snímkům pořízených na kinofilm...

 

Neuvěřitlné snímky z fotoaparátů Sigma a Foveonu X3

Po představení snímače výrobcem, firmou Foveon Inc, která jej vyvinula v roce2002, byla slibována přímo revoluce v této oblasti. Byly představeny snímky s neuvěřitelným množstvím detailů, příjemným zabarvením, barevným podáním barev, které je pro tento typ senzoru typické a není možné jej klasickým senzorem napodobit. Revoluce se ale zjevně nekonala a senzor ani fotoaparáty Sigma se masově nerozšířily.

 

Proč se ale revoluce nekonala?

Proč? Odpovědí může být několik: Předně, uvedení na trh něčeho nového vyžaduje sílu. Snímač má i zápory - ve formátu RAW dosahuje excelentních výsledků, ale ukládání velikých souborů je pomalé - v JPEG už obraz trochu trpí. Trochu problém je i s citlivostí - senzor potřebuje při zachování rozumné hodnoty ISO delší čas, a v kombinaci s pomalým ukládáním i reakcemi ostření není vhodný na sportovní či akční snímky - prohledával jsem internet a hledal snímky tohoto typu - prostě nic. A nejsem sám - našel jsem v diskuzním foru podobný problém - snímek zachycující rychlý pohyb není k nalezení. Pokud ho můžete někdo poskytnout nebo poslat odkaz - rád ho zveřejním. Proto si osobně myslím, že tohle může být kámen úrazu - fotoaparát není, alespoň v době psaní tohoto článku, vhodný pro každou situaci, není tak univerzálně použitelný. Nalezl jsem stránky profesionálního fotografa, který Sigmu SD14 používá a je z výsledky maximálně spokojen - používá ho ale pouze ve studiu pro portrétní snímky. Sám nakonec říká, že univerzální fotoaparát neexistuje a pro snímky jiného typu používá další dva přístroje...

 

Proč Sigma koupila firmu Foveon?
Tím, že Sigma koupila společnost Foveon a stala se tak jejím 100% vlastníkem, je možná vyřešena obava fy Sigma, že tohoto výrobce unikátních senzorů koupí někdo jiný, a pokusí se znovu prosadit tento typ senzorů na trhu, pod svoji značkou fotoaparátů... Na internetu se objevila informace, že také firma Canon má zájem na používání senzoru tohoto typu. Necháme se tedy překvapit, co se chystá.

 

Můj "nákup" nové zrcadlovky Sigma SD15

Na závěr dovolte, abych se zmínil o svém nákupu zrcadlovky Sigma. Když se koncem roku 2008 objevila zpráva, že společnost Sigma představila na Photokině novou zrcadlovku SD15, která používá stejný 4,7 MPx snímač Foveon X3, začal jsem pátrat po bližších informacích a ceně. Jedinou dostupnou informací ale byla zpráva, že u SD15 je použit procesor TRUE II, že má větší displej a rychlejší reakce a že bude na trh uvedena začátkem roku 2009. Počkal jsem tedy do jara - a nic... :-( Obrátil jsem tedy přímo na oficiálního dovozce, na společnosti Hama s dotazem na dostupnost Sigma SD15. Překvapivá odpověď zněla, že o sériové výrobě nic neví...

 

Můj "nákup" starší zrcadlovky Sigma SD14

Tak nic, jdeme níž... :-))) Hledal jsem tedy, zda by se nedal někde levně koupit starší model SD14, ale ceny nového těla byly v tehdejší době na úrovni "běžných" zrcadlovek, tedy na hranici 20,000Kč (našel jsem ji ale i v e-shopu za téměř 30,000Kč!) a to se mi za skvělý, ale ne univerzální přístroj dávat nechtělo. A tak jsem pátral po inzerátech, že bych Sigmu používal jako druhé tělo. Našel jsem starší inzerát a zeptal se prodejce, zda SD14 ještě neprodává a proč ji vůbec prodává. Odpověděl mi: já si to rozmyslel a nechal jsem si ji ... :-)))

 

Sigma jako druhé tělo

Také následující pokusy o nákup levného těla SD14 k ničemu nevedli - pokud ji někdo prodával, chtěl dost (a nedivím se, nová těla se prodávala hooooodně draze) a samozřejmě prodej pouze s objektivy, které se mi moc nehodily, např. objektiv 18-200 mm bych si určitě nekoupil. Na závěr přišla moje finanční krize a bylo vyřešeno. :-) Každopádně se této myšlenky nevzdávám, jsem odkojený kinofilmem a prostě to tam vidím...

 

 Filozofii, popis a specifikaci tohoto nevšedního fotoaparátu naleznete na: sigma-sd.com/SD15/

 

Odkazy na související články:

Sigma SD14 Concept & Features (EN)

Sigma SD14  - testovací fotografie

Full-size photos - Sigma SD14 ( Pixel-Peeper EN)

Sigma SD15 new camera (EN)

stránky Hama - aktuality a produkty Sigma

Sigma koupila Foveon Inc

Stránky o kompaktech DP1 a DP2, ukázkové snímky

forum na grafika.cz

 

V následujím díle si povíme o tom, jak vybírat digitální fotoaparát.

 

 < Předchozí        Obsah        Následující >

 

 Zpět na hlavní stranu

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář