Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak vybírat digitální fotoaparát

29. 6. 2011

 

3. Podle čeho vybrat digitální fotoaparát

 

... aneb jak neudělat při nákupu fotoaparátu chybu ...

 

V předchozích dílech jsme si ukázali, jak digitální fotoaparáty pracují a nyní se konečně dostaneme k výběru fotoaparátu. Při psaní tohoto příspěvku budu vycházet z vlastních zkušeností a z rad, které jsem měl možnost poskytnout, a které se osvědčily. V každém případě berte můj názor jako doporučení. A druhá věc, pokud hledáte informaci, jakou značku fotoaparátu si koupit, nebudu označovat konkrétní značky. Existují výrobci, kteří vyráběji velmi kvalitní fotoaparáty, a pak jsem měl možnost držet v ruce pár kompaktů, u kterých jsem nepochopil, k čemu by tak mohly být dobré ... 

Rozdělení fotoaparátů a uživatelů

Abychom situaci s výběrem fotoaparátu trochu upřesnili, je třeba výběr rozdělit podle typu uživatele a podle technických parametrů přístrojů. Jiný typ digitálu bude potřebovat Vaše babička, která při návštěvě vnoučka potřebuje najít na svém kompaktu pouze spoušť, a úplně jiný fotoaparát bude potřebovat fotograf, který po louce nahání luční kobilku...

 

Výběr fotoaparátu podle typu fotoaparátu

Když už jsme se do této chvíle zabývaly technikou, ještě u ní zůstaneme. Už víme, že dititální fotoaparáty můžeme rozdělit do tří skupin - kompaktní fotoaparáty, EVF - ultrazoomy a DSLR - digitální zrcadlovky. Každá skupina je určena pro jiné uživatele a my si řekneme proč.

 

Kompaktní diditální fotoaparáty - kompakty

Kompaktní fotoaparáty jsou vyráběny pro nenáročné uživatele, kteří žádají snadnou obsluhu, i když některé přístroje nabízí velmi vyspělou technologii. Jejich výhodou jsou malé rozměry, nevýhodou malé senzory, často trpící na přepaly nebo šum.

Jedná se o malé přístroje, které Vám nebudou nikde překážet, strčíte je do kapsy nebo do kabelky a jsou připravené k okamžitému fotografování bez nějaké přípravy. Většinou se používají na automatický režim. Mají několik scénických režimů jako portrét, makro apod. Pokud Vás obchodník láká na množství dalších režimů jako noční fotografie, děti apod., moc mu nevěřte, většinou nejsou příliš využitelné a většinou zvyšují ISO (citlivost), takže i šum. Pokud si myslíte, že budete využívat možnost kompenzace expozice, např. kompenzaci EV nebo nastavení bílé, pak se na tuto oblast zaměřte. Některé přístroje nabízejí i zobrazení histogramu. To je jistě důležitější než detekce úsměvu, která Vám pouze pomáhá vybíjet baterie. U kompaktů se také nepředpokládá, že jejich uživatel bude něco nastavovat. Při výběru je dobré zjisit, zda je menu v češtině.

Výhody - malé jednoduché přístroje (až na vyjímky pokročilých kompaktů), ostré fotky bez nastavování, ideální pro nenáročné uživatele typu zamiř a zmáčkni.

Nevýhody - vetšinou vyšší obrazový šum, malé rozměry senzoru, které trpí na přepaly, fotky nemívají hloubku ostrosti - ostré od vlastních špiček bot až po hory na obzoru.

 

EVF - ultrazoomy

EFV - někdy se jim také říká falešné zrcadlovky, jsou něco mezi kompaktem a zrcadlovkou. EVF fotoaparáty mají hledáček, ve kterém je umístěn mini displej, ukazující obraz ze senzoru. EVF přístroje mají snímače již větší než u kompaktů, uhlopříčka začíná obvykle na 1/2,5" , což dovoluje vyšší rozlišení - obvykle okolo 9 megapixelů.  Zoom objektivy bývají s velkým rozsahem ohniskových vzdáleností a také bývají vybaveny optickým stabilizátorem (užitečné). Objektivy mohou mít rozsah 10 – 15x zoom, pak se jedná o UltraZoom. EVF už se možnostmi nastavení blíží zrcadlovkám, ale díky menšímu senzoru a vyššímu šumu na jejich kvalitu nedosahují. Jsou určené pro náročnější uživatele, kteří hledají vysoké přiblížení, chtějí mít nastavení pod kontrolu a budou dělat fotografie větších formátů, i když vzhledem k šumu je to diskutabilní - zde záleží na konkrétním modelu EFV. Doporučuji vyzkoušet nebo najít na internetu referenční snímky (pokud se jimi výrobce pochlubí).

Výhody - přijatelně malé rozměry, vysoká možnost nastavení expozice (až do plně manuálního nastavení), velký rozsah ohniskových vzdáleností, stabilizace obrazu (u Ultrazoomů téměř nutností), v hledáčku vidíte obraz tak, jak bude zachycen.

Nevýhody - u některých modelů velmi nepříjemný šum, optická kvalita - u takto velký rozsahů ohniskových vzdáleností lze jen těžko zabránit zkreslení obrazu - např. soudkovitost., dívat se v hledáčku do miniaturního monitoru není to pravé ořechové.

 

DSLR - digitální zrcadlovky

odraz-v-lou_i.jpgDigitální zrcadlovka (DSLR) je nejvyšší třídou fotoaparátů.  Nabízí maximální věrnost barev, pohled objektivem, možnost použití výměnných objektivů a příslušenství. Digitální zrcadlovky mají senzory od velikosti 18×13,5 mm až po rozměry filmového políčka 36×24 mm, tzv. full-frame. Z principu jejich konstrukce dosáhnete minimálního šumu i při velmi vysokých hodnotách ISO. Možnost zakoupit vysoce kvalitní optiku, umožňují pracovat s hloubkou ostrosti, mají velmi pokročilé možnosti nastavení. Umožňují vytvořit vysoce kvalitní snímky, které jiným typem fotoaparátu není možné dosáhnout. Prodávají se buď v setu ze základním objektivem (pro začátek na učení dobrý, ale nebývá příliš kvalitní) nebo je možné koupit pouze samotné tělo (body) a dokupovat objektivy. Jsou určeny pro uživatele, kteří to myslí s fotografováním vážně a jsou ochotni do vybavení investovat někdy poměrně vysokou částku  - nákupem to nekončí, ale začíná ...

Na ilustračním obrázku je patrné, jak lze u zrcadlovky pracovat s hloubkou ostrosti. V tomto případě bylo zaostřeno v odrazu louže na koruny stromů. Kompakt by zaostřil na spadané listí.

Jakou značku zrcadlovky vybrat

Mohlo by se zdát, že pokud jsou DSLR tak kvalitní, že je to vlastně jedno, ale není to pravda. Je třeba vybírat také podle nabízeného příslušenství, které lze k tělu dokoupit, to se týká zejména výběru objektivů. Musíme si uvědomit, že každý výrobce DSLR používá svůj bajonet a na tělo pak budou "pasovat" pouze jeho objektivy. Některý výrobce jich prostě nabízí víc, některý méně. Pak existují výrobci objektivů, kteří nabízejí celou řadu objektivů s různými bajonety, ale je to zkrátka tak - pro některou značku fotoaparátů mají zastoupenou celou výrobní řadu, pro jinou značku nenabízí téměř nic. Dalším faktorem je velikost těla. Pokud si vyberete "nejmenší tělo na světě" a máte pořádné tlapy, budete mít problém. Dalším kritériem je stabilizace obrazu - někdo ji nabízí formou stabilizovaného senzoru, kdy ušetříte za stabilizovaný objektiv, jiní výrobci ne. Každé řešení má své pro a proti. Jedním z  posledních kritérií by mohl být fakt, že ne všichni výrobci používají poměr stran senzoru 3:2 (formát fotografického papíru). Pokud si vyberete DSLR z formátem senzoru 4:3, snímky padnou ideálně na monitor, ale pro tisk je budete muset ořezávat, což je škoda zbytečně ztracených pixelů v rozlišení. Ještě si je třeba uvědomit, že hmotnost DSLR s pouhým základním objektivem bude okolo 1,5 kg. Chce to také trošku síly nebo se Vám začnou po delším focení třást ruce to je připomínka pro křehké dívčí ruce... :-) Zrcadlovky jsou určeny pro náročné uživatele, kteří vědí co chtějí a požadují maximální možnosti a kvalitu. Přes veškeré nadšení ale mohou mít začátečníci s ovládáním problémy, zvláště pokud není menu v češtině.

Věrnost značce - a poslední rada: uvědomte si, že až si vyberete výrobce zrcadlovky, nakoupíte sadu objektivů a za pár let se rozhodnete k přechodu na vyšší model zrcadlovky, už u této značy zůstanete - objektivy půjdou nasadit pouze na zrcadlovku stejného výrobce.

Výhody - vysoce kvalitní obrazový výstup, nízký šum - výhoda pro noční focení, možnost nastavení všech myslitelných parametrů - barevné profily, manuální ostření, vyměnitelné objektivy - možnost použití nejvhodnějšího objektivu pro danou situaci, množství příslušenství - externí blesky, dálkové ovládání  atd.

Nevýhody - větší rozměry a hmotnost, vyšší cena

 

 

Vyhledejte dostupné informace

Na internetu naleznete množství přehledných tabulek, ze kterých vyčtete veškeré informace, které se v běžném popisu neuvádí (například typ senzoru CCD / CMOS) a ve kterých lze srovnávat vybrané typy fotoaparátů podle parametrů. Můžete také vyhledat referenční, ukázkové fotografie v plném rozlišení, ale pokud budete prohlížet stránky výrobce, berte informace s rezervou, obvykle vychvalují každou funkci do nebes a to podstatné Vám pak může uniknout.

 

Dobrým pomocníkem, který vám může pomoci s otázkou výběru digitálního fotoaparátu nebo objektivu jsou stránky Pixel-Peeper

Další zajímavé informace ze světa nezávislých testů naleznete na stránkách DxOMark

 

Výběr digitální fotoaparátu podle rozlišení

Rozlišení fotoaparátu je důležitý údaj, který určuje, jak veliké fotografie budete moci tisknout. Nevšímejte si ale marketingových tahů a nehoňte se za co nejvyším rozlišením. U zrcadlovek, které mají velkou plochu senzoru je to jiné, než u kompaktů. Kompakt s rozlišením 12MPx Vám lepší fotografie neudělá, v některých případech naopak. Takovéto přístroje trpí na přepaly a ani velký výtisk, který takovéto rozlišení nabízí nebude to pravé ořechové. U kompaktů bohatě stačí rozlišení do 6MPx a pokud budete tisknout pohlednicovýformát, vystačíte si i s poloviční hodnotou. Zkoušel jsem dělat výtisk fotografie formátu A3 z kompaktu 3,2Mpix a můžu tvrdit, že výsledek je velmi dobrý. Výhodou vysokého rozlišení u kompaktů je fakt, že můžete dělat výřezy a zvětšeniny a pořád Vám ze souboru něco zbyde, ale pro běžné používání hon za rozlišením ztrácí smysl.

Výběr digitální fotoaparátu a objektivů podle zoomu

Pokud předpokládáte, že budete potřebovat velké přiblížení, budete sledovat možnosti zoomu (rozsah ohniskových vzdáleností). Při tom je třeba rozlišit dva základní pojmy - optický a digitální zoom. A tady pozor - Vás bude zajímat pouze optický zoom, ne digitální. Digitální zoom je takové šidítko a jedná se pouze o výřez snímku, tedy nikoli o skutečné přiblížení. Někdy výrobci uvádějí celkový zoom, tedy součet optického a digitálního zoomu. Výsledné číslo bude ohromující a to jde, ale výsledek bude v praxi většinou nepoužitelný. Důležité je podívat se na světelnost objektivu. Světelnost objektivu totiž se vzrůstajícím přiblížením klesá a tím se současně prodlužuje čas expozice. Pokud bude mít objektiv špatnou světelnost, a současně bude nízká hladina osvětlení (např. v lese), mohou vycházet časy tak dlouhé, že objektiv bude nepoužitelný. U objektivů pro zrcadlovky platí, že čím světelnější, tím dražší. Dalším vodítkem pro výběr objektivu je rozsah ohniskových vzdáleností. Je sice lákavé koupit si jeden univerzální objektiv z rozsahem od širokoúhlého záběru po teleobjektiv, ale výsledek nebude příliš dobrý. Rozsah ohniskových vzdáleností se doporučuje max 3 - 5 x, pak se většinou začíná projevovat zkreslení, ale není to pravidlo.

Co je stabilizace obrazu

Pokud je fotoaparát nebo objektiv vybaven optickou stabilizací obrazu, rozhodně se k němu přikloňte. Optická stabilizace je velmi užitečná, dokáže vyrovnávat chvění rukou a tím pádem dokážete totiž exponovat z ruky na mnohem delší časy. Optický stabilizátor někdy umožňuje přepnutí na horizontální nebo vertikální stabilizaci, tzn. že bude působit pouze v této ose. Není to nezbytná funkce, ale může se hodit.

Plastové nebo kovové tělo?

Některé kompakty vyšší třídy jsou vyrobeny ze slitiny lehkých kovů. To je samozřejmě výhoda, kov vydrží mnohem víc než plast. Samozřejmě je také dražší, takže stylový kompakt vyšší třídy Vás může přijít na více než 10,000 Kč, ale v tomto přípaadě to není jen o materiálu. Softwar je plně srovnatelný se zrcadlovkou a jeho senzor je také o něco větší než u běžného kompaktu. 

Napájení fotoaparátů

Existují dvě možnosti - napájení pomocí tužkových baterií nebo pomocí akumulátorů. Tužkové baterie můžete používat dobíjecí, ale mají poměrně strmou křivku. Snadno se stane, že bez varování dojdou. Určitě budete potřebovat minimálně dvě sady, v nejhorším tužkovky koupíte prakticky na každém rohu. Akumulátory se používají ve fotoaparátech vyšší třídy a mají nepoměrně vyšší výdrž. Také zde je potřeba dokoupit druhý akumulátor pro rychlou výměnu.

Jak nakupovat digitální fotoaparát v praxi

Důležitá zásada zní: digitální fotoaparát si vyzkoušejte v obchodě. Ne kvůli tomu, že by snad nefungoval, ale vyzkoušejte si, jak Vám padne do ruky. Každý z nás má různě velké ruce, dlouhé prsty apod. U kompaktů se zaměřte na rychlost reakcí, na to, jak rychle dokáže kompakt zaostřit a jak dlouho mu trvá, než snímek uloží na kartu. Můžete vyzkoušet vytvořit zkušební snímek s bleskem a uvidíte - někdy je tado doba zoufalá... U zrcadlovek se zaměřte především na velikost a tvar gripu. Pokud budete v praxi chodit hodinu po ulici a grip by Vám špatně seděl, za konečky prstů jej moc dlouho neudržíte.

 

Užitečné funkce digitálních fotoaparátů

V této části se podíváme na to, jaké funkce by fotoaparát měl nebo mohl mít, aby nám ulehčil práci:

dsc_0402-tulipan.jpgrežim Makro - je šikovná funkce, umožňující fotografování zblízka, někdy až od 1cm. Tato hodnota tedyvypovídá o tom, z jaké nejmenší vzdálenosti můžete zaostřit. Tyto hodnoty se různí, ale pokud bude údaj větší než 50 cm, makro už to asi nebude....

výběr ostřicího bodu - umožňuje ručně určit, která část obrazu bude zaostřena. To je například u makra dost podstatné. Pokud by fotoaparát vybíral ostřicí bod pouze automaticky, pravděpodopnost, že to bude úplně jinam než chceme, je téměř 100% :-))))

expoziční bracketing - umožňuje exponovat jeden záběr několikrát za sebou, ale vždy s jinými hodnotami nastavení. Můžete určit, jaká hodnota se má odlišovat (čas, clona...) a Vy si doma vyberete ten nejlepší snímek.

histogram - pro zkušenější fotografy je histogram nepostradatelný. Ukáže Vám rozložení stínů, středních tonů i jasů v obraze, tedy zda jste nastavili fotoaparát správně. Často se využívá pro zjištění, zda snímek nebude obsahovat přepaly. Zkušený fotograf se podívá na histogram a snímek smaže, aniž by se na něj podíval... Některé fotoaparáty umožňují zobrazit histogram ještě před tím, než snímek exponujete. Jedná se o tzv. živý histogram - umožńuje změnu nastavení ještě před pořízením snímku.

kompenzace expozice - můžete změnit hodnotu expozice v určitých krocích bez změny režimu fotoaparátu.

ruční změna ISO - kompakty rádi a často zbytečně zvedají hodnotu ISO - citlivost. Výrobcům jde samozřejmě o to, aby byly Vaše snímky z akaždých okolností ostré, ale vysoká hodnota ISO logicky zvedá šum. Je mnohem lepší prodloužit čas a raději použít stativ na nízké ISO. Je tedy dobré, pokud citlivost můžete nastavit natvrdo na nejnižší hodnotu a pracovat s časem, případně ze clonou.

ruční vyvážení bílé - fotoaparát se snaží reagovat na barvu světla. Automatika ale velmi často selhává při umělém osvětlení. Pak je nutné bílou nastavit manuálně - buď pomocí přednastavených hodnot nebo kalibrací bílé namířením např. na list bílého papíru.

surový formát RAW (digitální negativ) - pokud chcete pořizovat snímky v nejvyšší kvalitě, vybírejte fotoaparát s možností ukládání do tohoto formátu. RAW je spíš obecný název, podle výrobce to může být například NEF od Nikonu, případně obecný TIFF. Pro běžné potřeby tato možnost není nutná, ale umožńuje získat ze snímku daleko víc. Nejedná se o obrázek, ale o datový nekomprimovaný soubor, ze kterého je třeba obrázek ve specializovaném programu nejprve "vyvolat". Počítejte také s tím, že soubor bude přibližně tak velký, jako je rozlišení fotoaparátu. Např. 12Mpx fotoaparát bude ukládat soubory o velikosti cca 12M, takže místo na paměťové kartě bude celkem rychle ubývat.

výklopný displej - šikovná věc, pokud rádi fotíte v různých nepřrozených polohách a z úhlu. Výklopný displej Vám zaručí, že uvidíte obraz vždy, ale je také náchylnější na poškození.

 

Výběr digitálního fotoaparátu podle uživatele

Každý jsme jiný a máme jiné potřeby, to je známá věc a tak se podívejme na výběr digitálního fotoaparátu podle potřeb a zkušeností uživatele

Nenáročný uživatel, začátečník

Pro začátečníky a nenáročné uživatele jsou rozhodně určeny kompakty. Kompakt, nastavený do automatického režimu umožňuje úspěšně fotografovat přesto, že jeho uživatel neví o technice vůbec nic. Pokud by chtěl začátečník trochu postoupit, může se pokusit o fotografování v poloautomatickém režimu, kdy nastavuje clonu a kompakt dopočítá čas, nebo obráceně.

Pokročilý uživatel

padl_-and_l.jpgPokročilý uživatel už některé taje a zákonitosti odhalil a z automatem si určitě nevystačí. I když ví, jak pracovat z clonou a používat hloubku ostrosti, běžný kompakt mu neposkytne mnoho možností.

Pokročilý uživatel by se měl určitě poohlédnout po kompaktu vyšší třídy, který nabízí široké možnosti nastavení, podobně jako zrcadlovka, nebo po dobré EVF, pokud uvažuje například o potřebě zoomu. Na digitálních fotoaparátech vyšší třídy jsou daleko vyšší možnost plné kontroly expozice. Pokročilý uživatel také dokáže ocenit výhody plně manuálního ovládání a postupně přichází na to, co se stane, když změní v nastavení to či ono.

Z fotoaparátů této skupiny brzy a snadněji přejde na zrcadlovku.

 

Z ilustračního obrázku je patrné, že i z kompaktem vyšší třídy lze vytvořit za stížených světelných podmínek působivý snímek. Nevýhodou zůstává velmi omezená možnost pracovat s hloubkou ostrosti.

Znalec

Fotograf, který se považuje za znalce, používá DSLR a dokáže využít veškerých výhod a vlastností (i když asi nevyužije všech funkcí a možných detailních nastavení), které konstrukce DSLR přináší. Používá výměnné objektivy, filtry a další příslušenství. Pokud to myslí s fotografováním opravdu vážně, pořídí si zrcadlovku vyšší třídy nebo poloprofesionální přístroj. Obecně je možné říct, že jsou to zrcadlovky s horním displejem.

Profesionální fotograf

Profesionální fotograf používá profesionální DSLR a vybavení v řádech statisíců a tyto stránky nečte.

 

Závěrem

A tím bych považoval článek o výběru fotoaparátu za dokončený. Možná se Vám bude zdát, že některé informace nezaněli (mohl jsem na něco zapomenout) nebo naopak mnozí z vás budete považovat leckteré výrazy a funkce za zbytečné. Snažil jsem se o podání informací všem uživatelům, s různými zkušenostmi a znalostmi. Fotografování ale časem přináší další zkušenosti, zanícený fotograf zkouší nové, netradiční postupy (např. fotografování na velmi dlouhé časy či za ztížených nebo extrémě kontrastních světelných podmínek). Časem se pak může ukázat, že se současným modelem nelze některé představy realizovat. Zkrátka pokud se hodláte fotografování věnovat a rozvíjet se, časem možná uvidíte dané informace zase jinak.

Popisuji vlastní hodnocení typů fotoaparátů, se kterými jsem měl možnost se setkat a vyzdvihnul jsem to, co považuji za důležité.

Až si půjdete koupit Váš nový fotoaparát, necháte obchodníkovi určitě spoustu peněz. Pak budu rád, když také pomocí tohoto článku vyberete digitální fotoaparát, jehož funkce a vlastnosti jste očekávali a jež jsou důležité.

 

Poslední rada - pokud Vás fotografování baví a chcete se mu věnovat, kupte si raději vybavenější fotoaparát, než v současnosti zvládnete, do budoucna to oceníte.

 

V příštím dílu si povíme něco o ovládání digitálních fotoaparátů.

 

 < Předchozí        Obsah        Následující >

 

 Zpět na hlavní stranu

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

poděkování

(MUDr.Hafuda A, 25. 2. 2013 21:11)

Dobrý den, děkuji Vám za přehledný článek a cenné rady. V každém z nás je jistě kousek touhy uchovat nějáké vzpomínkové momenty, přenést co se nám líbí nebo i co se nám nelíbí do podoby fotografie a k ním se vracet a listovat v ních. Jako fotografování beru jako dětský sen stát se fotografem, v pamětí toho člověk nese hodně ale už je čas také něco přenést na media přes kouzelné sady fotoaparátů a objektívů. Přeji Vám hodně úspěchů a nám začátečníkům správné kroky od výběru výbavy po krásných a zdokumentovaných zážitků

Re: poděkování

(autor, 25. 2. 2013 21:45)

Dobrý den,
mým dávným snem bylo stát se profesionálním fotografem, tedy "na plný úvazek". To jsem sice nakonec vzdal, trochu odbočil a nakonec se živím psaním, ale ruku na srdce - lépe bych myšlenku nevyjádřil... Snažím se jen trochu pomoci, tak jako mne pomohli jiní (a stále učím od zkušenějších). Děkuji Vám za krásný příspěvek, přeji správný výběr fototechniky, která Vám sedne a mnoho krásných snímků, které budou od srdce - to jsou ty nejlepší bez ohledu na značku a typ fotoaparátu...
Děkuji,
Vlastimil Modr

Fotoaparát

(Radka, 15. 1. 2013 9:59)

Dobrý den,
chtěla bych si koupit první zrcadlovku. Jsem fotograf začátečník (baví mě to a chtěla bych se to naučit trošku "podrobněji"). Moc všem těm technickým pojmům nerozumím a tak jsem se chtěla zeptat, jestli byste mi mohl poradit - vybírám mezi Nikon D3100 a Canon EOS 600D. Zatím se víc přikláním k Canonu, ale opravdu jde asi jen víc o sympatie a přiznávám, že v ruce jsem zatím nedržela ani jeden. Určitě budu začínat s objektivem 18-55mm.
Jinak musím pochválit Vaše stránky, jsou úžasné, je tu spousta rad i inspirace. Děkuji Vám za ně.
Pěkný den
Radka

Re: Fotoaparát

(autor, 17. 1. 2013 0:14)

Dobrý den,
především děkuji za důvěru :-) Ačkoliv jsem osobně příznivec Nikonu a svádí mě to k propagaci a chválení této značky, budu objektivní a v tomto případě bych se také klonil spíše k EOS 600D. Parametry jsou podobné, ale uvedený Nikon je dost malý a nedovedu si představit, zda se drží za grip dostatečně pohodlně a jak se při malých rozměrech ovládá, respektive, zda se tam ještě vešla všechna tlačítka a nebude nutné měnit důležité funkce vstupem do menu. Každopádně bych doporučil zajít do prodejny (s vlastní paměťovkou) a nejprve si každý z nich "ohmatat", a vyzkoušet něco vyfotit. Můžete si tam nechat poradit, ale neříkejte, který z nich preferujete - v tu chvíli Vám jej bude prodavač chválit až do nebes a čekat, že jej u nich koupíte :-)

Také se můžete zeptat svých známých, jakou značku používají - třeba Vám půjčí objektiv...

Přeji šťastnou volbu a nezapomeňte, že pro kterou značku se nyní rozhodnete, u té zřejmě zůstanete - příslušenství už jinam pasovat nebude...

Díky za pochvalu, jsem rád, že jsou stránky užitečné :-)
Krásné fotky a mnoho zážitků přeje V. :-)

Re: Re: Fotoaparát

(Radka, 17. 1. 2013 8:00)

Dobrý den,
Moc vám děkuji za odpověď a rady k výběru.
Určitě si osahám a vyzkouším oba.
Bohužel jediný kamarád, který se fotografování věnuje, má značku Sony. K té zrovna moc důvěry nemám, co se fotoaparátů týče...
Mějte se krásně
Radka

Re: Re: Re: Fotoaparát

(autor, 18. 1. 2013 16:29)

Vůbec není zač. Sony bych si také nevybral, ani kvůli kamarádovi :-)
Mějte se moc hezky a šťastnou volbu!
V.

Díky za Vaše články

(Linda, 3. 11. 2011 9:32)

Dobrý den pane Modr,
chci Vám poděkovat za skvělé články o fotografování, hodně mi pomáhají.
Přeju hodně zdraví a úspěchů.
Linda S.

Re: Díky za Vaše články

(autor, 3. 11. 2011 18:12)

Dobrý den slečno/paní Lindo,
děkuji Vám za velice milý komentář, den je hned příjemnější :-) Jsem opravdu rád, že Vám některá z informací pomůže na cestě za stále lepší fotografií.
P.S. S odstupem času jsem také nalezl v článku několik gramatických chyb (to by se stávat nemělo), děkuji proto také za Vaši schovívavost, snad už jsem je opravil všechny...
Přeji Vám mnoho úspěchů nejen ve fotografii a dobré světlo!
V. :-)