Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. Gimp - návod - základní popis, stažení, instalace, nástroje

14. 11. 2009

 

2. Proč používat Gimp?                                      http://www.gimp.org/images/wilber_painter_idx.png

 

Existuje spousta programů pro úpravu fotografií, jednoduší či složitější. Pokud to ale myslíte s úpravou fotografií opravdu vážně a chcete docílit špičkových výsledků, potřebujete také odpovídající program.

V podstatě máte dvě možnosti - Adobe Photoshop nebo jeho alternativa - Gimp. V principu jsou si oba programy velice podobné - jejich společný základní princip spočívá v možnostech práce s vrstvami. A k čemu je to dobré? Novou vrstvu si můžeme představit jako folii, kterou položíme na upravovanou fotografii.Na tuto folii pak můžeme kreslit nebo ji použít jako novou nebo i stejnou fotografii, můžeme ji vystřihovat, gumovat, měnit průhlednost, aplikovat efekty...atd. Těchto vrstev (folií) může být několik na sobě. Jednotlivé vrstvy lze mezi sebou libovolně prolínat několika způsoby, kdy se pak podle použitého typu prolínání vzájemně ovlivňují barvy, jas.. atd. U každé vrstvy lze navíc nastavit intenzitu onoho prolínání, takže množství vzájemných kombinací v závislosti na intenzitě je snad nekonečné...

A proč používat zrovna Gimp? Protože je výtečný a navíc free, tedy úplně zadarmo! Ušetříte tedy nemalé prostředky a používat nelegálně Photoshop, tedy ho ukrást, nechcete, že? Také nechcete, aby někdo ukradl vaší práci, vaše fotografie...

Gimp je velmi kvalitní alternativa k profesionálnímu  Adobe Photoshopu. Zvládnete s ním úpravy fotek, zpracování a tvorbu bitmapové grafiky. Nabízí se na platformě Windows a GNU/Linux. Při instalaci si vyberte, pod jakým OS pracujete. Pro Windows si vyberte pouze verzi, určenou pro tento operační systém - program totiž navíc obsahuje knihovny, které jsou pro Windows nutné.

Z praxe mohu prozradit, že několik uživatelů program po nějaké době odinstalovalo nebo přestalo používat, protože prostě nevěděli, co mají vůbec dělat a později se ke Gimpu znovu vrátili. Možná to uděláte také, stejně jako tehdy já :-))))), ale tento návod by vám měl maximálně pomoci překonat prvotní potíže. Poté, co objevíte kouzlo tohoto programu, zřejmě nebudete používat nic jiného... Tak do toho!  

 

Stažení programu:

 Oficiální stránky (anglicky), kde naleznete stabilní i starší verze:  zde

Oficiální stránky ke stažení Gimpu pro Win (anglicky ):  zde

 Dále můžeme hledat např. na: Slunečnice.cz   Stahuj.cz   Studna.cz

Stahovat můžete samozřejmě i z jiných zdrojů, vybírejte aktuální, stabilní verze. Instalace není problém, stačí se řídit  pokyny průvodce.

Následující článek o instalaci a prvním spuštění doporučuji přečíst! Může se stát, že při nedostatečném hardwaru, týká se to hlavně operační paměti, může být program nestabilní. Tento problém pomůže vyřešit nastavení vyrovnávací paměti dlaždic. O této problematice se dočtete: zde

 Instalace programu:

Po rozbalení složky instalujeme takto:

(není to žádný problém, jen dodržujte následující pořadí a pokud v průběhu instalace nevíte, co k čemu je, nic neměňte a jen potvrzujte..) Nejnovější verze, určené pro OS Win už gtk knihovny obsahují, takže Gimp můžeme rovnou instalovat!

Knihovny - knihovny jsou nutné pouze pro OS Widows. Nejnovější verze Gimpu, určené pro OS Win už gtk knihovny obsahují! U starších verzí bylo dříve nutné instalovat složku gtk+ číslo verze-setup. Nyní jsou aktuální knihovny vždy součástí programu a naopak zbytečná instalace knihoven tedy může být možným zdrojem problémů.

1. Instalujeme program Gimp - složka gimp-číslo verze-setup. Instalace je velmi jednoduchá - stačí běžně odkliknout a program bude nainstalován v jazyce, jaký máte nastaven na operačním systému (jazyk je možný změnit).

2. Volitelně kdykoliv později - můžeme doinstalovat soubor nápovědy - složka se jmenuje gimp-help-číslo verze-setup. Jestli nápovědu Gimp obsahuje poznáte snadno - stačí kliknout na tlačítko Nápověda a program ji buď otevře nebo oznámí, že soubor chybí. Nápověda pro Gimp - Gimp Help 2 je samozřejmě také v češtině a stáhnout si ji můžete např. ze stránek: zde

3. Volitelně kdykoliv později - můžeme instalovat doplněk (plugin) pro práci se soubory RAW, např. rawphoto  nebo raděj UfRaw plugin. Tento doplněk lze provozovat i samostatně. Pokud je Gimp už nainstalovaný, oznámí nám, že musíme mít knihovnu gtk+ a upozorní, že se nainstaluje do stejného adresáře. Protože problematika zpracování souborů RAW je poněkud složitější záležitost ( existují různé typy těchto surových souborů, dle výrobců zařízení - CRW, CR2, NEF.. ), obecně lze říci, že ne vždy to bude jednoduché a není jisté, že z vašeho konkrétního modelu fotoaparátu plně funkční. Více informací a link na stažení naleznete např.: zde

Existuje mnoho zásuvných modulů a doplňků od různých autorů. Ne každý běží na každé verzi, Gimpu, může docházet k problémům, proto doporučuji tyto experimenty zatím nechat na dobu, kdy program budete ovládat a umět řešit případné problémy.

 Instalace a používání české nápovědy pro Gimp:

Jak nainstalovat českou nápovědu pro Gimp

Program Gimp je možné doplnit o soubor nápovědy (nápověda v češtině není součástí programu). V českém jazyce je bohužel dostupná pouze starší verze, která proto nemusí být funkční v každé verzi programu. Já osobně mám vyzkoušenou tuto kombinaci verzí programu a nápovědy: verze Gimpu 2.6.1. + soubor nápovědy gimp-help-2-0.13-setup. Toto je poslední kombinace, kterou jsem zkoušel, nevím jak to bude funkční ve vyšších verzích programu. Novější verze nápovědy nebyla v době psaní tohoto článku zatím přeložena do češtiny, ale pokud někdo máte jiné zkušenosti, můžete dát vědět... Pokud vím, vývojáři hledají (hledali) někoho, kdo je schopen a ochoten při překladech do češtiny spolupracovat. Ale k vlastní instalaci nápovědy:

  1. Instalaci spustíme kliknutím na soubor gimp-help-2-0.13-setup . Soubor nalezneme na internetu (velikost 57MB), odkaz na stažení např. zde  , přehled aktuálních balíčků nápovědy rozdělených podle jazyka ke stažení zde nebo ze stránky zde, kde je uvedena také přehledná tabulka a další informace o možných balíčcích ke stažení.
  2. Během instalace v okně Setup – The GIMP označíme, jaký jazykový balíček požadujeme nainstalovat. Můžeme nechat označenou pouze češtinu (volba Czech) a potvrdit tlačítkem Next.
  3. Poté bude zobrazena informace o tom, jaké jazykové balíčky budou nainstalovány (angličtinu nelze zrušit). Stiskneme tlačítko Install a spustí se instalace.
  4. Po úspěšném instalaci stiskneme tlačítko Finish.

Jak nápovědu pro Gimp používat

Během práce v Gimpu můžeme používat nápovědu nebo uživatelskou příručku. Používat je lze následovně:

·        V okně mnoha funkcí programu nalezneme tlačítko Nápověda. Kliknutím na toto tlačítko bude zobrazena nápověda, která souvisí s právě používanou funkcí programu.

·        Ve spodní liště (navigaci) okna obrázku se ve vybraných krocích automaticky zobrazuje stručná nápověda, která nabízí dostupné možnosti právě prováděného kroku nebo upozorňuje na to, jak můžeme něco udělat lépe či jinak.

·        Stisknutím tlačítka F1 vyvoláme kompletní uživatelskou příručku.

Tip: V předvolbách programu můžeme změnit nastavení na systém nápovědy on-line. Bohužel on-line nápověda je dostupná pouze v angličtině. (Předvolby programu nalezneme v menu Upravit / Předvolby a klikneme na nabídku Systém nápovědy)

Co mám udělat, když se nápověda nezobrazuje?

Pokud se nezobrazuje nápověda ani uživatelská příručka, zkusíme problém vyřešit podle některého z  následujících bodů.

·        Je soubor nápovědy opravdu nainstalovaný? Soubor nápovědy není součástí programu.

.      Je možné, že nainstalovaná verze programu nepodporuje soubor systému nápovědy

·        Po instalaci nápovědy ukončíme a znovu spustíme program

·        V předvolbách Systém nápovědy změníme nastavení Uživatelská příručka na volbu Použít lokálně instalovanou kopii. (Předvolby programu nalezneme v menu Upravit / Předvolby a klikneme na nabídku Systém nápovědy)

·        V předvolbách Systém nápovědy změníme nastavení: Používaný prohlížeč nápovědy změníme na volbu www prohlížeč. (Předvolby programu nalezneme v menu Upravit / Předvolby a klikneme na nabídku Systém nápovědy)

Stručná nápověda Gimp - Tip dne - jak jej zobrazit

Stručná nápověda GIMP: Tip dne obsahuje užitečné tipy, které pomohou připomenout některé důležité zásady nebo možnosti používání programu.

  1. Použijeme příkaz Nápověda / Tip dne.
  2. Zobrazí se nové okno GIMP: Tip dne, které obsahuje jeden tip
  3. Pokud klikneme na tlačítko Dozvědět se víc, zobrazí se příslušná strana uživatelské příručky, kde je daná problematika podrobně popsána. Pokud není nabídka Dozvědět se víc aktivní, není k vybranému tématu nápověda vytvořena.
  4. Okno uživatelské příručky zavřeme.
  5. Pokud v okně GIMP: Tip dne klepneme na tlačítko Předchozí tip nebo Další tip, bude zobrazeno další téma.

 

Popis programu, jeho nástroje

Kompletní uživatelská příručka (starší verze) je:  zde

Ale začněme hezky od začátku. Program máme nainstalovaný, začneme se s ním tedy seznamovat. Po úspěšné instalaci uvidíte následující obrazovku (graficky se může lišit dle verze) : zde

 

Obrazek

 

 


ObrazekNabídka levého panelu:

V tomto panelu nalezneme tyto nabídky:

Soubor - slouží k otevření obrázku, nastavení a chování programu, nabídku dialogů a ukončení programu.

Rozšířené - obsahuje správce modulů, procedur a zásuvných modulů programu, nabídku pro práci se skripty Skript-Fu, nabídka pro práci při tvorbě grafiky

Nápověda - přístup k nápovědě programu, uživatelské příručce, on-line stránkám

Panel nástrojů - jednotlivé nástroje jsou zobrazeny jako ikony. Popis jednotlivých nástrojů s nápovědou je výborně vytvořen:  zde 

Ve spodní části tohoto panelu se zobrazuje nabídka nastavení nástroje, se kterým právě pracujeme.

 


 

 

Nabídka pravého panelu

Na pravém panelu programu se nachází nabídka dialogů.V této části budete ovládat:Obrazek

 - jednotlivé vrstvy obrázku, jejich počet a vlastnosti, kanály a cesty.
 - režim - tzn.způsob prolínání vrstev a jejich krytí (překrytí od 0 až 100% )
 - okno vrstev - zde uvidíte náhledy vrstev, určujete, která vrstva bude aktivní, tzn. na které chcete pracovat
 - pod oknem s náhledy je panel, kterým můžete např. přidat novou vrstvu, duplikovat ji, smazat..
 - kanály - myslím, že je hned tak z počátku používat nebudete...( určeno hlavně pro grafiku nebo ukládání výběrů)
 - cesty - podobně, tato funkce má čas ( hodí se spíš v grafice)
 - historie změn - dovoluje vrátit se k téměř jakémukoliv kroku, který jste učinili. Vracení změn je popsáno: zde. Historii lze v průběhu práce mazat, uvolňuje se tak RAM, pokud je např. u starších počítačů, nedostatečná. Tato část je popsána a vyobrazena: zde

 Barva popředí/pozadí
 - tato funkce má více významů. Může se používat jako možnost nastavení barev do popředí a pozadí a jejich vzájemné přehazování, nebo v jiné funkci vytvoří volbu černá / bílá = absolutní průhlednost / neprůhlednost. Podle stupnice šedé se pak určí míra průhlednosti.
 - okno pro zobrazení / zápis barvy - každou barvu / její odstín lze zapsat v hexametrálním tvaru, kombinací písmen a čísel .Všimněte si měnících se hodnot při přejíždění zaměřovačem barvy po obrazovce. Tato část je popsána a zobrazena: zde

 Problém -  zavřený pravý panel

Někdy se nám může stát,  že pravý panel zůstane zavřený (třeba ho zavřeme omylem) - a je tu rázem malý problém: bez otevření pravého panelu přece nelze Gimp naplno využívat!

Řešení je prosté: "sjeďte" úplně až dolů na konec stránky a mrkněte se do komentářů, jak se povedlo otevřít zavřený pravý panel Gimpu Martinovi...


 

Prostřední okno

prostřední části v novém okně se otvírá vlastní upravovaný obrázek

.

Obrazek

 

Obrazek

Ve spodní liště otevřeného obrázku, po zvolení nástroje a najetím kurzoru myši do obrázku se vám většinou bude snažit Gimp napovědět ...

 

 

 

Popis programu Gimp naleznete v opravdu hezké grafické podobě v odkazu  : zde

Horní lišta otevřeného obrázku ( dle verze programu ) : 

    

Popis jednotlivých nabídek:

 Soubor - otevře nový, ještě neexistující obrázek podle  námi definovaných parametrů (např. rozlišení..), otevře již existující uložený obrázek nebo jako vrstvu, uloží obrázek (spustí se dialog pro uložení), navrátí (obnoví) obrázek, zavře, ukončí Gimp.  Podrobný popis: zde

 Upravit - vrací nebo znovu provede poslední operaci, zeslabuje krytí některých režimů, kopíruje ,vkládá, vyplňuje barvou, vzorkem, vykresluje..  Podrobný popis: zde

 Vybrat - práce s výběrem, vybere objekt nebo obsah podle definovaných parametrů, pracuje s obvodem výběru. Podrobný popis: zde

 Zobrazení - práce se zobrazením objektu, vytváření a odstranění s pomocnou mřížkou. Podrobný popis: zde

 Obrázek - převádí do jiného barevného prostoru, transformuje (rotace) ,změna velikosti obrázku, jeho rozlišení, ořez obrázku, sloučení vrstev, vodítka, vlastnosti obrázku.  Podrobný popis: zde

 Vrstva - práce s vrstvou - přidání, duplikace,ukotvení,sloučení,práce s maskou, průhledností, rotací,změna velikosti vrstvy.  Podrobný popis: zde

 Barvy - práce s barvou, vyvážení, odstín, sytost, obarvení, jas, kontrast, práh, úrovně , křivky, posterizace ,odbarvení, inverze (obrácení) barev. Automatické vylepšení, mapování (přebarvení), informace ,histogram. Podrobný popis: zde

 Nástroje - nabídka nástrojů v tomto menu je totožná s ikonami nástrojů v levé části programu. Podrobný popis: zde

  Filtry - práce s filtry, které vytváří na obrázku speciální efekty. Jsou rozděleny podle užití, k jakému jsou určeny - rozostření, vylepšení, zkreslení, světlo a stín, šum, detekce hran, obecné, kombinace, umění, dekor, mapa ,vykreslení, www, animace, alfa do loga, skript-fu (speciální otevřené skripty).  Podrobnosti naleznete: zde

 Windows - u zobrazených ikon nástrojů a funkcí je možné pomocí dialogu upravit jejich vlastnosti.  Podrobný popis: zde

 Nápověda -nápověda gimpu, kontextová nápověda, tip dne, verze programu, prohlížeč procedur a zásuvných modulů, Gimp on-line - odkazy na nápovědy a pomoc. Podrobnosti: zde

 V popisu to již bylo uvedeno, ale chtěl bych zdůraznit: v levém spodním rohu okna obrázku naleznete takový červený obdélníček. Tento nástroj se jmenuje Rychlá maska a budete jej velmi často potřebovat. Po kliknutí na tento symbol se obrázek potáhne růžovou poloprůhlednou folií. To je ona maska - můžete ji gumovat, vytvářet výběry, okraje výběrů mohou jít do ztracena - to je velmi důležité, měnit částečně její průhlednost v jakýchkoliv částech plochy. Místa, která zůstala na obrázku neporušená, tedy tam kde je obrázek růžovou folií pokryt, jsou chráněna proti působení nástrojů a filtrů, které na obrázek použijete. Např. hlavní objekt necháte ,,růžový" a pozadí ne. Použijete nástroj rozostření, masku vypnete a máte krásně oddělené pozadí... :-) ale o tom později.

 


Jednotlivé části programu, okna, panely, karty lze přesouvat a jejich rozmístění libovolně měnit. Změnu je však třeba uložit (není třeba se obávat, pokud se něco nepodaří nebo se vám nebude líbit,  změny lze vrátit nastavením na výchozí hodnoty). Uložení se provádí v nabídce Upravit/Předvolby. Tato nabídka je znázorněna : zde

 


Tolik k stručnému popisu  a můžeme přejít k další kapitole, první praktické práci s programem: otevření obrázku, jeho ořez, srovnání horizontu, rotace...

 

< Předchozí        Obsah       Následující >

 

 

 Zpět na hlavní stranu

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: :-)

(autor, 13. 2. 2011 1:46)

Není zač, rádo se stalo. Přeji mnoho krásných obrázků!
V. :-)

nápověda

(Jitka, 11. 2. 2011 18:59)

Tak mi to pořád nejde. Na netu jsem nenašla žádný odkaz na stáhnutí nápovědy. Asi neumím správně hledat. Mohla bych Vás poprosit o nějaký odkaz? Děkuji

Re: nápověda

(autor, 12. 2. 2011 11:16)

Dobrý den, přidal jsem tři odkazy. Naleznete je v části "Jak nainstalovat českou nápovědu pro Gimp" , bod první. První odkaz vám nabídne přímo stažení, druhý odkaz vede na stránky Gimpu, kde jsou veškeré soubory ke stažení dělené i podle jazyka, třetí odkaz je podobný.
V. :-)

:-)

(Jitka, 11. 2. 2011 17:07)

Děkuji, vyzkouším to podle nového návodu tady. A já nejsem ta Bezradná, to je někdo další :-)

Re: :-)

(autor, 11. 2. 2011 17:21)

Tak to se omlouvám, dneska se mi vůbec nějak všechno daří... :-p Doufám, že budete Úspěšná :-)
V. .-)

nápověda v češtině

(Jitka, 11. 2. 2011 11:38)

Ahoj. Gimp se mi podařilo úspěšně nainstalovat, ale nefunguje mi nápověda v češtině. Zkoušela jsem nainstalovat z odkazu tady uvedeného, ale je jenom v angličtině. Na netu jsem něco našla, ale asi je to jiná verze, tak mi to hlásilo chybu a instalaci se mi nepodařilo dokončit. Poraďte mi, prosím, co s tím. Děkuji!

Re: nápověda v češtině

(autor, 11. 2. 2011 16:36)

Ahoj Jitko, jsem rád, že už nejsi Bezradná... :-) Zdá se, že máš nějakou smůlu, jinak by to mělo fungovat bez problémů. Příčin může být opět několik. Abych vyčerpal snad všechny možné příčiny, rozšířil jsem tuto kapitolu o nový příspěvek: "Instalace a používání české nápovědy pro Gimp" .
Snad to k něčemu povede a Gimp ti poběží jak má :-)
P.S. Nápověda je dobrá věc, ale myslím si, že se podle ní učit pracovat s programem nedá, bral bych ji spíš jako takovou berličku. Zkus postupovat třeba podle návodů tohoto seriálu (nebo co najdeš na internetu) na jednoduchých věcech a postupně zjistíš, že potřebuješ vědět ještě tohle a tohle a už to půjde (hnedle) samo!
Hodně úspěchů přeje V. :-)

Tak já nevím

(Bezradná, 10. 2. 2011 11:59)

Ani od jednoho mi to nefunguje,...nemůžu nelézt okna, které tu popisujete...Nemám tu předvolby, nemám tu žádné dialogy...je to gimp pro windows...bemůžete poradit? stratil se mi pravý panel a z levého mi zmizela dolní část:(

Re: Tak já nevím

(autor, 10. 2. 2011 21:28)

Bezradná? To snad ne! :-)))
Tak to zkusíme: zdá se, že jste program v pořádku nainstalovala, jinak by tam asi nebyl... :-) Předpokládám také, že po prvním spuštění jste měla na obrazovce všechna okna. Pravý panel jste zřejmě zavřela omylem (na to příště pozor) - řešení je v komentářích pod tímto článkem.
Problém s půlkou okna: zřejmě jste kliknula na takovou malou šipku (pro začátek si těch šipek ani moc nevšímejte), která je uvnitř okna. Totiž okno se skládá z tzv. karet, které umožňují vlastní přizpůsobení vzhledu. Jednotlivé karty můžete odpojit, připojit a také - zavřít...
No, myslím si, že ve vaší situaci bude nyní nejrychlejším řešením Gimp odinstalovat a nainstalovat jej znovu...
V. :-)

pravy panel

(Martin, 14. 10. 2010 17:02)

mam problem, ja kdyz otevru Gimp, tak se mi otevre jenom levy panel a stredni panel, ten pravy se mi vubec neotevre, poradte pls co mam udelat aby se mi otevrel i ten pravy :( diky

Re: pravy panel

(autor, 14. 10. 2010 17:51)

Dobrý den,

tady záleží na verzi Gimpu, kterou používáte. Sám si ovládání všech verzí nepamatuji, takže Vám zkusím odpovědět trochu obecně...

Co se týká starší verze Gimpu:
V nabídce středního panelu hledejte: Dialogy/Vytvořit nový dok/ a vyberte nabídku "Vrsty,kanály,cesty,zpět"

U novějších verzí:
Pokud byl pravý panel už někdy otevřen, použujte nabídku otevření naposledy zavřených oken:
Windows/Recently Closed Doks/ a opět vyberte nabídku "Vrsty,kanály,cesty,zpět"

Jinak - jednotlivé karty okna jsou dokovatelné (připojitelné) podle Vašich představ. Můžete použít příkaz:
Windows/Dockable Dialogs (nebo v jiných verzích použijte nabídku "Dokovatelné dialogy" a opět vyberte příkaz "Vrsty,kanály,cesty,zpět" nebo jen příkaz "Vrsty" - otevře se Vám karta pravého panelu s vrstvami - ona se tedy zřejmě otevře vlevo, ale už si ji snadno na své místo přesunete :-). Na této kartě naleznete v pravém horním rohu malou šipku (po najetí kurzoru myši se zobrazí - "Nastavit tuto kartu". Klikněte na šipku a vyberet příkaz "Přidat kartu". Z nabídky pak vyberte např. "Kanály" . Stejným způsobem přidáte kartu "Cesty" apod.

Polohu oken Gimpu si můžete také uložit:
Ve starších verzích Gimpu byla nabídka v levém panelu, nyní se přesunula do středního panelu: Upravit/Předvolby. Označte nabídku "Správa oken" a aktuální požadovanou polohu oken uložte kliknutím na "Uložit polohy oken okamžitě".

Snad jsem Vám trochu pomohl... :-)

Přeji mnoho úspěšné tvorby při práci s Gimpem!

V. :-)


Re: Re: pravy panel

(Martin, 19. 10. 2010 10:58)

Díky moc, mam Gimp 2.6, našel jsem to v tom protředním panelu,bylo tam Okno->Nedávno zavřená okna->Vrstvy,kanály,cesty zpět.
Ještě jednou děkuji :)

Re: Re: Re: pravy panel

(autor, 19. 10. 2010 21:47)

A můžete opět tvořit... Přeji mnoho úspěchů! V. :-)