Jdi na obsah Jdi na menu
 


3. Gimp v praxi - začínáme: otevření obrázku,ořez,změna rozměrů,rotace

13. 11. 2009

 

3. Gimp praxe - první kroky, základní úpravy fotografie

 

V  tomto díle si ukážeme základní úpravy obrázku: otevření obrázku, ořez, srovnání horizontu. Zatím nebudeme používat vrstvy, bude to tedy práce s jedním obrázkem.

 

Před začátkem práce důrazně doporučuji vytvořit si kopii obrázku a pracovat na ní!

 

Vytvořte si  novou složku, nazvěte ji třeba Úprava a v ní na kopii pracujte. Vyvarujete se tak případné cenné ztrátě originálu, pokud nebudete s výsledkem spokojeni. 

 

Otevření obrázku

Obrázek otevřeme z nabídky levého panelu - Soubor / otevřít / vybereme umístění obrázku / klik na Otevřít v prostředním okně obrázku. Tip - budeme-li potřebovat v budoucnu otevřít některý z obrázků znovu, můžeme použít nabídku - Soubor / otevřít nedávný / a vyberte si ze seznamu.

Všimněte si, že v pravém panelu Vrstvy,kanály,cesty se tento obrázek objevil jako vrstva Pozadí. V tomto okně budeme v budoucnu pracovat s dalšími vrstvami.

 

Ořez

 Obrazek

V panelu nástrojů vybereme symbol nože - nástroj Ořez.

Tímto nástrojem ořežeme obrázek do finální podoby, vybereme si požadovaný výřez. Myslete ale při tom na to, že každým zbytečným ořezáváním se připravujete o cenné pixely, zvláště při požadavku kvalitního tisku na velké formáty.

Ořezem měníme také poměr stran pro tisk, např. fotíme-li kompaktem, který má poměr stran senzoru 4:3 a potřebujeme snímek tisknout při poměru stran fotopapíru 3:2

Ořez lze nastavit v libovolném poměru stran, tzn.šířka / výška může být např. čtverec. Nejčastěji budeme zřejmě používat poměr 3:2 pro tisk, proto je výhodné si tento poměr uložit do předvoleb.

 

 ObrazekNastavení nástroje ořez se provádí v dialogovém okně tohoto nástroje. Zaškrtneme volbu Pevné pro zachování pevného poměru stran, klikneme na ležatý obdélníček a do pole vlevo od něj vepíšem 3:2 ( poměr stran bude tedy 1,5). Poté klikneme vlevo dole na symbol pro uložení předvoleb. Název předvolby můžeme změnit třeba na 3:2, abychom měli přehled. Potvrdíme kliknutím na Budiž.
Později si můžeme takto ukládat další předvolby. Vyvolání předvolby a další možnosti napoví najetí kurzoru na vedlejší symboly.

V obrázku se nám změnil kurzor myši na křížek. Klikneme do rohu obrázku a  za současného držení levého tl.myši táhneme myší po diagonále - zvětšuje se obdélník budoucího ořezu. Na poprvé se zřejmě požadovaný ořez přesně nepovede. Nyní pusťte tlačítko myši a jen s ní přejíždějte při vnitřním okraji obdélníku. Všimněte si, jak se zvýrazňují jednotlivé části obvodu ořezu a jak se mění kurzor myši - šipky ukazují, jakým směrem se bude obdélník rozšiřovat. Podržením levého tl.myši a tažením požadovaným směrem ořez upřesníte.

V dialogovém okně je možné zároveň aktuálně sledovat Polohu. Velikost ořezu vzhledem k okrajům obrázku a jeho, tzn.kolik px z obrázku vlastně zbyde (jeho budoucí rozlišení). Polohu ořezu lze také ovládat kliknutím a podržením myši na trojúhelníčky vedle těchto hodnot. Pokud jsme výběrem spokojeni, kurzor myši přesuneme kamkoli doprostřed ořezu, (kurzor má nyní podobu křížku a nože) a klikneme. V dialogovém okně ještě potvrdíme tento krok.

 

Pozn.

Princip tažení za okraje obdélníku je stejný jako u dalších funkcí ( výběr obdélníkových či kruhových oblastí).Ve starších verzí GIMPu nebyl. Tento princip přinesl velmi příjemné ovládání a je potřeba za něj tvůrcům poděkovat.

 

 Změna rozměru obrázku

Jedná se Viditelnou velikost, slouží ke zmenšení velikosti co do viditelného rozměru ( např. pro web ). Teoreticky by bylo možné obrázek naopak zvětšit, ale nedělá se to - klesá jeho kvalita vykreslení. Tuto funkci nalezneme v menu Obrázek / Velikost obrázku. Ve výchozím stavu jsou nastaveny pixely, ale je možná změna na zobrazení v milimetrech. Jednoduše měníme hodnoty šířka / výška.

Změna velikosti (objemová) - měníme pouze objem dat, rozlišení zůstává stejné. Dočtete se o ní více v mém článku o ukládání obrázku v 8. díle tohoto seriálu.

Nastavení velikosti tisku

Slouží k přípravě pro tisk .Funkci nalezneme v menu Obrázek / Velikost tisku. V okně Nastavit rozlišení tisku změníme v roletce palce na milimetry. Měníme hodnoty Šířka nebo Výška. Při tom můžeme sledovat, jak se nám mění hodnoty Rozlišení v px. Nevychází-li poměr stran, tzn. že k zadané šířce nelze zadat požadovanou výšku, je třeba kliknutím na řetěz jej rozpojit. Tuto funkci můžeme použít i obráceně - měníme hodnoty v px a okno nám ukazuje, jaký rozměr fotografie bude možné vytisknout při zadaném rozlišení. Při zadávání velikosti tisku zadáváme raděj o několik mm větší rozměr, kvůli rezervě přesahu.

 

Srovnání horizontu, linií

Někdy se nám při expozici snímku nepodaří mít fotoaparát srovnaný s vodorovnou linií horizontu - zvláště rušivě to pak vypadá např. u snímku vodní hladiny. Tady nám pomůže jednoduše obrázek pootočit, tedy provést rotaci. Výborným pomocníkem je použití vodítka, které umístíme na horizont či linii a podle něj pak obrázek srovnáváme. Další chybou v snímku mohou být kácející se nebo sbíhající linie či další deformace. Podrobný popis, jak ovládat nástroje pro korekci těchto vad popisuji v další díle tohoto sriálu : 11. Gimp  - transformace vrstev... 

 

Pomocná mřížka

Dobrým pomocníkem při posuzování linií či horizontu může být Pomocná mřížka. Ve výchozím nastavení to není klasická mřížka, která by mohla rušit, ale vlastně soustava mnoha malých křížků, rozesetých po celé ploše obrázku. Zobrazení pomocné mřížky aktivujeme / deaktivujeme kliknutím na volbu v menu otevřeného obrázku - Zobrazení / Zobrazovat mřížku. Vzhled této mřížky lze změnit v menu - Obrázek / Nastavit mřížku, kde lze v novém dialogovém okně nastavit i její další parametry.

 

Podobný článek o nástroji ořez a navíc o změně rozměru obrázku naleznete v odkazu: zde , další článek, navíc o rotaci (srovnání horizontu) naleznete v odkazu:  zde

 

Pozor! Pokud budete chtít na obrázku srovnávat horizont pomocí funkce rotace, obrázek orotujte jako první krok! Ořezání bude jako krok druhý! Důvod je prostý a vychází z logiky věci - obrázek je po rotaci v okně natočený a je třeba ho následně oříznout - jde o to, nezmenšovat jej pak zbytečně dvakrát...

 

 V příštím díle se podíváme na korekce barev

 

 < Předchozí        Obsah        Následující >

 

 Zpět na hlavní stranu

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář