Jdi na obsah Jdi na menu
 


5. Gimp - odstranění červených očí,vytvoření výběru kruh,elipsa..

11. 11. 2009

 

5. Gimp - odstranění jevu červených očí

 

V seriálu pokračujeme v úpravě fotografie a to tím, že odstraníme jeden nežádoucí jev a to červené oči u portrétovaných osob. Tento nepříjemný jev se projevuje, pokud je blesk fotoaparátu příliš blízko objektivu, týká se to především kompaktů. I když fotoaparátům nechybí funkce redukce červených očí, potlačení tohoto jevu, se stejně mnohdy nepodaří. My si v Gimpu samozřejmě umíme poradit.

( Když už je o barvě očí řeč, umíme v Gimpu barvu očí i změnit, ale o tom až někdy později, až budeme umět pracovat s vrstvami...) Pro pokročilé - hezký návod je v  odkazu:  zde

Dnešní díl bude krátký, protože nezapadá do minulého dílu o korekcích barev a budoucí díl budu psát o retuších pomocí klonování.

 

Tento nástroj nalezneme v nabídce okna obrázku Filtry/Vylepšení/Odstranit červené oči.

ObrazekVe starších verzích Gimpu bylo nutné doplnit zásuvný modul ,,red-eye". V současné době již toto není nutné. Modul je totiž přímo v programu a oproti starému modulu má větší komfort - oči si totiž dokáže sám najít. Nastavuje se pouze Práh citlivosti.

U skupiny osob ale může být tento tento nástroj nepřekonatelný....

Někdy se bohužel může stát, že pokud je na snímku zastoupen podobný odstín, např. rty, je potřeba provést  výběr očí.

 

Jak provedeme výběr očí, pokud automatika selhala.

Protože o výběru kruhových oblastí jsem ještě v tomto seriálu nepsal, pouze jsem ho představil v Nástrojích, postup používání tohoto nástroje na tomto místě přiblížím. Nakonec výběry budeme používat celkem běžně...

Obrazek Výběr kruhových/eliptických oblastí

V levém panelu klikneme na nástroj Výběr eliptických oblastí.

Vytvořením výběru vytvoříme oblast, na kterou bude jakákoliv funkce působit. Vše za hranicí tohoto výběru zůstane nedotknuto. Můžeme ponechat výchozí nastavení nástroje kromě volby Režim. Nalezneme u něj čtyři růžové symboly, které napovídají o svém významu. Po najetí myší nad každý symbol se dočteme jejich význam. Zleva:

Nahradit aktuální výběr - výchozí, vytvoří jeden výběr.

Přidat k aktuálnímu výběru - můžeme vytvořit více výběrů najednou. (To zrovna potřebujeme - vytvořit výběry obou očí a tak hned na tuto volbu klikneme. )

Ubrat z aktuálního výběru - máme vytvořený výběr. Nyní vytvoříme druhý výběr tak, aby se částečně s tím prvním překrýval. Touto překrývající částí první výběr vlastně ,,vykousneme."

Průnik s aktuálním výběrem - obdoba předchozího, ale obráceně - aktuální výběr tvoří pouze překrývající se části.

Ze symbolů tedy vyplývá, že ona růžová část je aktuální, jinými slovy aktivní část výběru, na nějž bude filtr, v našem případě nástroj červených očí, působit.

 

Vlastní vytvoření výběru

 

ObrazekVýchozí velikost zobrazení obrázku je při nižším rozlišení 100%. My si ale pro pohodlnější a přesnější práci s obrázek jeho část zvětšíme. Zvětšení obrázku se nastavuje v menu Zobrazení / Přiblížení , kde jsou i další volby pro zobrazování, nebo v roletce na levém spodním okraji obrázku. Obrázek zvětšíme dle potřeby tak, aby bylo oko třeba přes celý rámeček, klidně 400%, závisí to také na rozlišení použitého obrázku. Obrazek

Obrázkem posouváme buďto klasicky posuvníky po stranách, nebo najedeme kurzorem myši na křížek v pravém spodním rohu, a držením levého tlačítka myši obrázkem pohybujeme. Po tu dobu se nám v objeví pro lepší orientaci náhled s aktuálním místem pohledu.

 

Do obrázku, (ne do náhledu funkce červených očí) v našem případě někde poblíž oka, najedeme kurzorem myši. Za současného držení levého tlačítka myši a tažením přes oko tvoříme výběr. Myš pustíme a v obrázku zůstane elipsa v obdélníku. Držením levého tl. myši a tahem za rohy nebo stěny obdélníku ( stejně jako v nástroji ořez ) vytvoříme požadovaný tvar kruhu / elipsy kolem červené části oka. Pro potvrzení výběru klikneme doprostřed výběru a je hotovo - výběr nám tvoří ,, pochodující mravenci ". Stejně tak postupujeme na druhém oku...

Nyní můžeme použít funkci Odstranění červených očí. Tato funkce bude působit pouze na naše dva vytvořené výběry - ostatní část obrázku zůstane nedotčena. V okně potvrdíme výsledek tlačítkem Budiž.

Nyní důležitá věc - výběry musíme před další prací s obrázkem zrušit! To se provede jednoduše - v okne s obrázkem najdeme menu Vybrat a v něm klikneme na nabídku Vše. Celý obrázek je nyní aktivní - běhají kolem něj - pochodující mravenci.. :-))

Pozn.:  Výraz  ,,pochodující mravenci" pro okraje aktivní části obrázku, není z mé hlavy , ale je to tak trefný termín, že jej nějak nedokážu nahradit ...

 

Co je to vlastně výběr?

Vytvořením výběru prakticky rozdělíme obrázek na dvě plochy - aktivní a pasivní. S aktivní částí pak můžeme dále pracovat - měnit její tvar, barvy, vlastnosti. Výběr můžeme vymazat, vyplnit barvou či vzorkem, můžeme jej použít do jiného obrázku. Můžeme jej zvětšit, zmenšit, rozostřit jeho okraje, ale můžeme také použít pouze jeho obvod. Vytvořený výběr poznáme tak, že jeho obvod tvoří zmínění pochodující mravenci.

Výběr můžeme obrátit - oblast, ktará byla aktivní bude neaktivní a naopak. Provedeme to příkazem Vybrat/Invertovat.

Výběr zrušíme příkazem Vybrat/Vše (bude aktivní celý obrázek) nebo Vybrat/Nic.

Jeho zvětšení a zmenšení provedeme příkazem Výběr/Zvětšit nebo Výběr/Zmenšit.

Jeho obvod použijeme příkaz Vybrat/Obvod.

No a nakonec o grafice bude řeč někdy na konci, ale aby byl výčet kompletní - pokud použijeme příkaz Upravit/Vykreslit Výběr, otevře se nové okno Vykreslení výběru a v něm pak určíme, jakým nástrojem, barvou atd. budeme výběr vykreslovat. Můžeme tak jednoduše nakreslit tužkou obvod - vlastně čehokoliv... :-)

 

Podrobněji o výběrech v 10. kapitole

 

Doufám, že se vám tento postup nezdál příliš složitý. Je potřeba si osvojit základní práci s nástroji - později to bude otázka několika sekund... :-)))

 

Oči na obrázku jsou nyní v pořádku a můžeme jít na další díl: retuše - klonování

 

<  Předchozí      Obsah       Další >

 

 

 Zpět na hlavní stranu

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář